06:40:24 02.05.2024
Stiri

Tenisul în R. Moldova are VIITOR. Cea mai tânără națională a ocupat primul loc la un turneu din Macedonia

Sport 21.09.2015 09:25 Vizualizări1657 Autor: Ziarul National

Cea mai tânără națională din istoria R. Moldova, U 10 Orange Court, revine victorioasă de la un turneu internațional desfășurat în Macedonia. La competiție, care s-a desfășurat în perioada 16-18 septembrie, au evoluat patru tenismeni autohtoni. Toți s-au calificat în etapa finală, iar trei dintre aceștia au devenit laureați.

Tenismenii clubului „Avdarma”, Igor Gargalic și Vladimir Cazmali, au urcat pe podium, ocupând prima, respectiv a treia poziție. Alexandru Marinov a terminat al cincilea din 13 participanți.

La fete, reprezentanta Moldovei, Eva Zabolotnaia, care se antrenează la Școala Sportivă Specializată Republicană de Tenis, a terminat pe poziția secundă.

Competiția s-a desfășurat în sistem de liga, tenismenii fiind împărțiți pe grupe, jucând fiecare cu fiecare, iar din câștigătorii fiecărei grupe s-a format o nouă grupă care a și dat câștigătorii finali. La acest turneu au mai participat naționalele Macedoniei, Albaniei, Kosovo și Bosniei și Herțegovinei.

În fruntea echipe noastre au fost antrenorii clubului de tenis „Avdarma”, Grigori Gramatin și Maxim Eroshkin.