19:19:43 26.04.2024
Stiri

FC Sheriff și-a asigurat prezența în GRUPELE Conference League, după ce s-a calificat în turul III al Ligii Campionilor. Tiraspolenii și-au trecut în cont și un premiu de 3 000 000 de euro. Adversar tare în următoarea rundă a ULC

Actualitate 29.07.2021 13:43 Vizualizări2741 Autor: Ziarul National

Campioana FC Sheriff s-a calificat în turul III preliminar al Ligii Campionilor, după ce s-a impus în dublă manșă, cu scorul general de 4-1, în fața campioanei Armeniei, FC Alashkert. Astfel, tiraspolenii și-au asigurat deja prezenta în grupele Conference League și un premiu de 3 000 000 de euro din partea UEFA.

Tiraspolenii, fără nici un moldovean în primul 11, au început prea relaxat partida, iar armenii au reușit în minutul 10 să deschidă scorul. La acest scor meciul se îndrepta spre prelungiri, lucru care le convenea de minune armenilor. Totuși, peste doar cinci minute Dulanto a restabilit egalitatea. Deja armenii au ieșit la joc și au lăsat spații libere în apărare. Luvannor Henrique a dus scorul la 2-1 în minutul 23, iar Sebastien Thill a închis tabela pentru 3-1 dintr-un penalti.

Echipa din Tiraspol are asigurată acum prezența în grupele Conference League, a treia competiție valorică intercluburi din Europa. Chiar dacă va fi eliminată în turul III preliminar al UCL, iar apoi în play-off-ul Europa League, FC Sheriff va avea posibilitatea de a juca până în decembrie în noua competiție europeană.

În turul III preliminar al Ligii Campionilor, campioana FC Sheriff va întâlni cu FK Crvena Zvezda, campioana Serbiei. Primul meci va avea loc în deplasare, pe 3 sau 4 august, iar returul – la Tiraspol, pe 10 august.

Parcursul fără cusur în preliminariile Ligii Campionilor a asigurat formația tiraspoleană cu un premiu de 3 000 000 de euro, oferit pentru calificarea în grupele Conference League. În plus, în noua competiție europeană, o victorie în grupe este răsplătită cu 500 000 de euro, iar o remiză cu 166 000 de euro.

Totuși, FC Sheriff are șanse să ajungă și în grupele Europa League, unde ar încasa din partea UEFA aproximativ 3,6 milioane de euro. În cazul în care va reuși minunea și va ajunge în grupele Champions League, campioana R. Moldova va avea asigurată suma de 15,6 milioane de euro.