23:02:25 26.04.2024
Stiri

FOTO // Performanță ULUITOARE pentru Radu Albot. Cel mai bun tenisman din R. Moldova a trecut de croatul Marin Cilic în primul tur de la Cincinnati 2019

Sport 12.08.2019 20:31 Vizualizări2045 Autor: Ziarul National

Cel mai bun tenisman din R. Moldova s-a calificat în turul II la Cincinnati ATP Tour 1000, după ce a trecut în două seturi de croatul Marin Cilic, câștigător al unui turneu de Mare Șlem.

Radu Albot a câștigat primul set cu 6-4 spre surprinderea spectatorilor prezenți în tribune. Setul secund a fost echilibrat și s-a ajuns la tie-break. Albot a condus la un moment dat cu 4-2 jucătorul care este pe locul 18 în clasamentul mondial al celor mai buni jucători de tenis, însă după ce a schimbat terenul croatul conducea cu 5-4. Radu a strâns din dinți și a câștigat în cele din urmă cu 8-6.

Pentru această victorie, Radu Albot, nr. 39 în clasamentul ATP, va primi 16 250 de dolari și 45 de puncte.

În următorul tur Radu Albot va juca împotriva câștigătorului perechii Diego Schwartzman din Argentina (24 ATP) sau sârbul Laslo Djere (37 ATP).

Turneul din Cincinnati este dotat cu premii de 5.627 305 dolari. Radu Albot a câștigat până acum din tenis peste 2,7 milioane de dolari.