02:05:32 28.04.2024
Stiri

VIDEO // Micii „tricolori” le-au ridicat MORALUL belgienilor după sângeroasele atacuri TERORISTE de la Bruxelles

Sport 24.03.2016 10:08 Vizualizări1859 Autor: Ziarul National

Naționala Under 21, condusă de Dănuț Oprea, a suferit o nouă înfrângere în preliminariile Campionatului European 2017, 0-2 cu Belgia și rămâne pe ultimul loc în grupă. Ambele echipe au ținut un minut de reculegere înainte de meci, în memoria victimelor atentatelor teroriste de la Bruxelles, iar pe teren au purtat la braț banderole negre.

Micii „tricolori” au jucat de la egal la egal cu adversarii, dar oaspeții au reușit să smulgă victoria în repriza secundă.

Belgienii au marcat primul gol în minutul 78, după executarea unei lovituri libere. La două minute după ce au primit gol, jucătorii noștri au rămas 10 în teren, după ce Serghei Sfinarenco a fost eliminat în minutul 80. „Tricolorii”, în frunte cu Dan Spătaru, s-au zbătut pentru a egala, dar oaspeții au marcat în minutul 90+4 după un contraatac.

Antrenorul Dănuț Oprea a fost supărat de această nouă înfrângere, mai ales că fotbaliștii săi au prestat un fotbal frumos și eficient până în minutul 70. „Am avut un joc bun, organizat, dar din păcate am încasat un gol stupid dintr-o lovitură liberă. S-a întâmplat asta din cauza lipsei de concentrare. Ne-am străduit să punem impedimente adversarului, i-am ținut cât mai departe de poarta noastră, dar s-a întâmplat ce s-a întâmplat. Sunt mulțumit de jocul echipei mele, dar nu și de rezultat”, a menționat selecționerul după meciul pierdut.

Acesta a și explicat de ce echipa sa continuă să fie pe ultimul loc în grupa preliminară. „Nu cred că e vorba de lipsă de noroc. Dacă noi eram puțin mai atenți și nu ne gândeam că deja suntem jucători faimoși după victoria cu Muntenegru (4 septembrie - 2015 n.r.), atunci reușeam mai multe în partidele cu Letonia (11 octombrie 2015 - n.r.), Cehia (16 noiembrie 2015) și cu Belgia”, a mai adăugat Oprea.

După șapte partide disputate, naționala noastră se află pe ultimul loc în clasament. Grupa este condusă de Belgia 12 puncte (5 meciuri), Cehia – 11 puncte (5 meciuri), Muntenegru – 9 puncte (6 meciuri), Malta – 5 puncte (6 meciuri), Letonia – 5 puncte (5 meciuri) și Moldova – 4 puncte.

În următorul meci, care va avea loc pe 2 septembrie, naționala noastră va juca în deplasare cu Letonia.