21:37:17 28.04.2024
Stiri

VIDEO // VICTORII pe linie și fără gol primit pentru naționala U-21 la Cupa Comunității Statelor Independente

Sport 19.01.2016 13:31 Vizualizări2044 Autor: Ziarul National

Naționala Under 21, care este pregătită de Dănuț Oprea, a învins astăzi naționala similară a Kîrgîzstanului în cel de-al doilea meci de la Cupa Comunității Statelor Independente, care are loc în aceste zile la Sankt Petersburg.

După victoria la limită cu Kazahstan, scor 1-0, micii „tricolorii” au demonstrat că au potențialul să ajungă în finala competiției. Elevii lui Oprea au început în forță meciul cu Kîrgîzstan, dar nu au putut marca în prima repriză. Jucătorii noștri au ieșit mult mai determinați de la cabine, iar în minutul 55 Eugen Rebenja a deschis scorul după un contraatac pornit de căpitanul Dan Spătaru.

După marcarea acestui gol, conaționalii noștri au jucat în continuare atent în apărare și au căutat să profite pe contraatac. O asfel de fază a avut loc în minutul 85, atunci când același Spătaru a scăpat pe flancul stâng și a oferit o centrare în careu. Vadim Paireli a apărut la finalizare și a marcat pentru 2-0.

Astfel, după două meciuri disputate, echipa noastră ocupă primul loc într-o grupă cu Belarus, Kazahstan și Kîrgîzstan.

Următorul meci și ultimul din Grupa A, naționala noastră îl va juca contra Belarusului. Partida va avea loc pe 21 ianuarie, începând cu ora 11.00.