(VIDEO) Ronaldo a devenit cel mai bun marcator din istoria Realului

Cristiano Ronaldo a devenit sâmbătă cel mai bun marcator din istoria Realului, depășind recordul fostului căpitan de pe Santiago Bernabeu, Raul Gonzalez.

S-a întâmplat în partida de pe teren propriu, cu Levante, câștigată de Real cu 3:0. Marcelo a deschis scorul în minutul 27, din pasa lui Ronaldo. Portughezul a marcat după doar trei minute golul de 2-0. Al treilea gol a purtat semnătura lui Jese (81).

A fost golul cu numărul 324 din cariera lui Ronaldo în tricoul Realului, depășind astfel recordul pe care l-a împărțit cu Raul, 323 de reușite.

În vârstă de 30 de ani, Ronaldo a avut nevoie de 310 meciuri oficiale în șapte sezoane la Real pentru a deveni cel mai bun marcator din istoria clubului. 231 dintre goluri au fost marcate în La Liga, 67 în Champions League, 21 în Cupă, 3 în Supercupă, două în Supercupa Europei.

În urma acestui succes, Real a preluat conducerea în Primera Division, cu 18 puncte după 8 etape.