La simplu, Iulia a cedat în primul tur în faţa româncei Gabriela Duca, scor 3-6, 2-6 după o oră şi 25 de minute.

În această partidă, jucătoarea moldoveancă a greşit mult la primul serviciu, având un procentaj de sub 50%.

La dublu, Iulia Helbet, în tandem cu o altă sportivă din dreapta Prutului, Camelia-Elena Hristea, a surclasat, în doar 53 de minute, perechea alcătuită din nemţoaica Franciska Kommer şi cehoaica Tereza Koplova, cu scorul de 6-0, 6-4.

În sferturi, Iulia şi Camelia-Elena vor întâlni perechea învingătoare din partida dintre româncele Oana Gavrilă şi Tania Andrada Mare cu argentiniencele Julieta Lara Estable şi Ana Victoria Gobbi Monllau.

Competiţia din Bulgaria face parte din seria ITF Pro Tour , se desfăşoară pe suprafaţă dură şi are un fond total de premiere de 10 mii de dolari.