image
Sursa foto: Maestrul Prim

Prima centură de campion absolut in istoria Federației Mondiale Shotokan (WSF) a fost câștigată de un sportiv din Moldova!

La Campionatul Mondial de Karate, desfășurat în perioada 9-11 septembrie, reprezentantul Moldovei – Robert Crecesco – a obținut 4 medalii de aur și 1 de argint, devenind cel mai titrat sportiv la categoria de vârstă “Băieți 7-9 ani”.

Pentru prima dată în istoria campionatelor, cei mai buni sportivi au primit un premiu special - Grand Champion 2022 Golden Belt, care, drept urmare, a mers în Moldova. Premiul a fost înmânat de Adrian Popescu-Săcele (9 DAN), Vicepreședinte al Federației Mondiale Shotokan.

Din echipa FNK RM WKF la campionatul mondial au mai facut parte Christian Guțu și Denis Dobrovolschi, care au mai adus încă 5 medalii: 2 de aur, 1 de argint și 2 de bronz. Cristian Guțu s-a clasat pe locul 2 in clasamentul general al sportivilor la categoria “Baieti 14-15 ani” si a primit un premiu banesc.

Toți sportivii sunt elevi a lui Sensei Ghenadie Nicora și se antrenează în clubul „Maestrul Prim”, mun. Chisinau.

Campionatul a avut loc în Cehia, or. Pardubice și a reunit 717 sportivi din 27 de țări și 3 continente.