image
Sursa foto: Getty Images

Meciul Marseille - Galatasaray, întrerupt opt minute din cauza fanilor!

Partida dintre Olympique Marseille și Galatasaray, din grupele Europa League, în care Olimpiu Moruțan și Alexandru Cicâldău sunt titulari la formația turcă, a fost întreruptă în prima repriză.

În minutul 38, după un joc echilibrat, partida de pe Stade Velodrome a fost întreruptă din cauza numeroasele fumigene și petarde aruncate între cele două galerii. Arbitrul polonez Pawel Raczowski a fost nevoit să oprească meciul pentru opt minute, până când fanii celor două formații s-au calmat.

Fatih Terim, antrenorul lui Galatasaray, a mers la galeria turcilor pentru a le cere să nu mai arunce cu petarde sau alte obiecte către fanii adverși, iar apoi a revenit pe bancă. De asemenea, cei doi căpitani, Fernando Muslera și Dimitri Payet, au discutat cu fanii lor, iar partida s-a putut relua.

S-au acordat opt minute suplimentare pentru prima repriză, care s-a încheiat la egalitate, scor 0-0.

Olympique Marseille a avut probleme asemănătoare luna trecută, la meciul de campionat cu Nice, care a fost abandonat după ce zeci de suporteri ai adversarilor au intrat pe teren și au provocat incidente grave.