image
Sursa foto: Getty Images

Cum i-a spulberat Ronaldo visul unui adversar care îi voia tricoul: "M-am simțit jenat, nici măcar nu m-a privit"

Robin Gosens (26 de ani), mijlocașul celor de la Atalanta, a oferit detalii despre un moment "jenant" din cariera sa, care l-a avut protagonist pe Cristiano Ronaldo.

Cei doi au fost adversari în sferturile de finală ale Cupei Italiei din sezonul 2018/2019. Atunci, Atalanta se impunea clar, scor 3-0, iar Gosens intra pe teren în minutul 89. La finalul meciului, mijlocașul german a mers la Cristiano Ronaldo pentru "a-și îndeplini visul" de a avea tricoul starului portughez.

Gosens a povestit în autobiografia sa, intitulată "Dreams are Worthwile", cum a decurs dialogul cu Cristiano Ronaldo.

"După fluierul final, am mers la el și nici măcar nu m-am bucurat de victorie, dar Ronaldo nu a acceptat. L-am întrebat: 'Cristiano, pot să primesc tricoul tău?'. Nici măcar nu m-a privit, a zis doar: "Nu!".

Mă înroșisem, eram complet rușinat. Am plecat, mă simțeam mic. Cunoașteți acel sentiment când faci ceva rușinos și te uiți în jurul tău să vezi dacă a mai observat cineva? Așa m-am simțit eu atunci și am încercat să ascund", a povestit Gosens, citat de Goal.