image
Sursa foto: Getty Images

Leo Messi, eliminat pentru prima dată în tricoul Barcelonei! Câte etape de suspendare riscă după ce a lovit un adversar

Barcelona a fost învinsă de Athletic Bilbao în finala Supercupei Spaniei cu 2-3 la finalul a 120 de minute de joc.

În minutul 119, când Barcelona alerga după golul egalizator, Lionel Messi, după o pasă trimisă spre poarta adversă, și-a lovit cu palma un adversar, pe Asier Villalibre, și a primit direct cartonașul roșu, în urma consultării VAR.

Eliminarea din partida cu Bilbao a consemnat primul cartonaș roșu direct văzut de Lionel Messi în întreaga carieră la nivel de echipă de club de seniori, adică în 753 de meciuri oficiale jucate pentru Barcelona.

Până la finala Supercupei Spaniei, Lionel Messi mai fusese eliminat direct de două ori de-a lungul carierei, însă de fiecare dată la echipa națională a Argentinei.

Dat fiind faptul că a fost eliminat pentru că și-a lovit adversarul, conform articolului 98 din cadrul Regulamentului Disciplinar al Ligii din Spania, citat de Abola, Lionel Messi riscă o suspendare de patru până la 12 etape.