/LIVE TEXT/ Război în Ucraina, ziua 793: Precizarea lui Șoigu, elicopter distrus și spitale evacuate! Kievul pregătește „cerul sângeriu”

Două maratoniste din Moldova au câștigat medalii de bronz la concursuri internaționale

missing
17 septembrie 2018, ora 16:03

Câștigătoarea maratonului a fost Diana Chemtai Kipyokei din Kenia cu performanţa de 1:07.17, pe locurile următoare plasându-se alte conaţionale ale ei şi o reprezentantă a Etiopiei.

O altă medalie de bronz a adus acasă Olesea Smovjenco din Sarajevo (Bosnia şi Herţegovina), care a participat pe 16 septembrie la Campionatul balcanic la semi-maraton. Smovjenco a obținut o performanţa de 1:16.41. Campioana concursului feminin a devenit Olivera Jevtić (Serbia, 1:14.46), fiind urmată pe locul doi de Bojana Bijeljac (Croaţia, 1:14.56).