Performanţă istorică reuşită de Energia Târgu Jiu. La prima participare în cupele europene, baschetbaliştii olteni au dat lovitura şi au acces în Final Four-ul EuroChallenge.

La egalitate după primele două meciuri cu Le Mans, trupa lui Constantinides a făcut senzaţie în disputa decisivă. Într-o Sală a Sporturilor arhiplină, Energia a trăit periculos şi a fost condusă la pauza mare.

În al treilea sfert, gazdele au avut o evoluţie de cinci stele şi, în cele 10 minute, s-au impus cu 24-13.

Gorjenii au menţinut ritmul ridicat până la final. Milosevic şi Glyniadakis, cu câte un double double, au adus o victorie uriaşă în faţa echipei din Hexagon, cu 79-64.

Pentru Energia, urmează marea confruntare cu Trabzonspor, din semifinalele competiţiei.