În vârstă de 20 de ani, adversarul este situat pe locul 281 al clasamentului ATP, cu peste o sută poziţii mai jos decât tenismanul nostru.
Lupta pentru locul în semifinale a fost dură, jucătorii călcând unul altuia pe urme.

Primul set a fost condus de adversar cu 6-3, după care în al doilea, după ce a fost condus cu 4-2, Albot şi-a luat revanşa egalându-l la 6-6, ca prin urmare în tie-brek să câştige cu 12-10, câştigând al doilea set cu 7-6.

În setul decisiv ambii tenismeni au avut o evoluţie frumoasă, câştigându-şi serviciile ducând meciul din nou la tie-break, Albot răsturnând situaţia şi a învins cu 7-2, scor final 3-6, 7-6, 7-6.

În semifinale, sportivul din Moldova urmează să se întâlnească cu jucătorul  Adam Pavlasek din Cehia în vârstă de 20 ani, care ocupă locul 162 în clasamentul ATP.