Parchetul Complexului Sportiv Vodafone Sportcentrum a fost de partea gazdelor la meciul selecţionatelor Ungariei şi a Moldovei, din cadrul grupei preliminare ,,D”.

Tinerii baschetbalişti maghiari au preluat controlul ostilităţilor chiar din primele minute ale întâlnirii şi după primele 10 minute de joc, conduceau deja cu 28-8. Un tablou similar a fost şi pe parcursul următoarelor trei sferturi, câştigate net de gazde cu 24-5, 23-10 şi 25-12. Scorul final a fost 100-35 pentru reprezentativa Ungariei.  Dintre baschetbaliştii noştri, cei mai productivi au fost Iulian Lîsîi şi Nicolae Nesuşcii, care au înscris câte 10 puncte fiecare.

În runda următoare, jucătorii noştri, antrenaţi de Alexei Bescov şi Vladimir Poleah, vor juca cu selecţionata Suediei, iar duminică îi vor avea parteneri de joc pe omologii lor din Albania. Conform regulamentului, doar primele două clasate, din cele 7 grupe preliminare, vor accede în manşa următoare a Campionatului European U20 de baschet masculin.