(VIDEO) FC Barcelona a câștigat UEFA Champions League

FC Barcelona a câștigat sâmbătă trofeul UEFA Champions League, după ce s-a impus în finala de pe Olympiastadion din Berlin, în finala cu Juventus Torino.

Partida a fost una deosebit de spectaculoasă pentru un ultim act al unei competiții europene, cu numeroase ocazii de ambele părți, în special în repriza secundă.

Barcelona a deschis scorul după doar 4 minute de joc, prin Ivan Rakitic, în urma unei faze excelent construite de Messi și Iniesta.

Juve a egalat în minutul 55, prin Alvaro Morata, care a trimis în poartă o minge respinsă de Ter Stegen, la un șut al lui Tevez.

Barcelona a revenit în avantaj în minutul 68, când Suarez a finalizat o fază excelent construită de Leo Messi. În prelungiri, după numeroase ocazii de ambele părți, a punctat și Neymar, stabilind scorul final, 3:1 pentru Barcelona.

Omul meciului a fost desemnat Andres Iniesta. Barcelona a câștigat al 5-lea trofeu suprem în fotbalul european, dintre care 4 în ultimii 10 ani.