(VIDEO) Real obține o victorie extraordinară cu Valencia și e tot mai aproape de titlu

Formaţia Real Madrid a învins, sâmbătă, pe teren propriu, cu scorul de 2-1, echipa Valencia, într-un meci din etapa a XXXV-a a campionatului Spaniei, în care ultimele două goluri s-au marcat în minutele 82 (oaspeţii) şi 86 (gazdele).

Cristiano Ronaldo a ratat un penalti în minutul 57, vedeta Realului devenind astfel fotbalistul cu cele mai multe lovituri de la 11 metri ratate din istoria madrilenilor.

Portarul Valenciei, Diego Alves. a intrat însă în istorie prin faptul că a devenit portarul cu cele mai multe penalty-uri aparate în La Liga – 22, și cele mai multe parate într-un singur sezon al primei ligi spaniole – 6.

Au înscris Ronaldo ’27 şi Marcelo ’86 pentru Real Madrid, respectiv Parejo ’82 pentru Valencia.

În urma acestui rezultat, Real a refăcut distanța de 3 puncte față de Barcelona, cu 4 etape înainte de încheierea campionatului.