În finală, disputată duminică, 24 mai, la stadionul Zimbru, echipa antrenată de Zoran Zekic a învins dramatic formaţia Dacia Chişinău, scor 3-2, având nevoie de cele două reprize suplimentare.

Sheriff a condus cu 2-0, dar s-a văzut egalată în ultimele suspire ale minutelor regulamentare. Sheriff a reuşit să încrie golul victoriei în minutul 109 prin Isa.  Inacio a deschis scorul în minutul 9, iar Iurcu a majorat diferenţa în repriza a doua, minutul 52.

Dacia a întors rezultatul pe final de meci. Cociuc a redus din handicap în minutul 66 prin Cociuc, cu ajutorl portarului Juric, iar internaţionalul Petru Leuca a readus egalitatea şi a declanşat nebunia în tribune cu un gol în al patrulea minut de prelungiri, ducând partida în reprizele suplimentare, unde Sheriff a fost mai inspirată, Isa aducând trofeul pentru tiraspoleni.

Astfel, Sheriffşi-a trecut în palmares cea de-a opta Cupă a Moldovei, după cele cucerite în anii 1999, 2001, 2002, 2006, 2008, 2009, 2010.