(VIDEO) JO 2016: Brazilia face spectacol cu Honduras și se califică în finala turneului de fotbal

Brazilia s-a calificat din nou în finala turneului olimpic de fotbal după ce s-a impus miercuri, pe Maracana, cu scorul de 6:0 în fața naționalei statului Honduras.

Semifinala a fost dominată copios de gazdele competiției, care au deschis scorul după doar 16 secunde, prin marea vedetă a turneului de fotbal – Neymar. Acesta a profitat de o neînțelegere în apărarea hondurienilor și a deschis scorul printr-o deviere norocoasă.

Până la pauză Gabriel Jesus, cumpărat de Manchester City în această vară pentru 32 de milioane de euro, a mai punctat de două ori, risipind orice emoție pentru cei 75 de mii de spectatori din tribune.

În repriza secundă Brazilia a mai punctat de trei ori, prin Marquinhos (51), Luan (79) și Neymar (90 – penalty), calificându-se din nou în finala olimpică după ce acum 4 ani, la Londra, a pierdut aurul în fața Mexicului.

Brazilia va întâlni în finală câștigătoarea meciului dintre Nigeria și Germania.