Formula 1: Lewis Hamilton a câștigat Marele Premiu al Germaniei; Red Bull urcă pe doi

Britanicul Lewis Hamilton (Mercedes), plecat din prima linie a grilei de start, a câștigat duminică Marele Premiu de Formula 1 al Germaniei, în fața celor două monoposturi Red Bull, și și-a mărit avansul în fruntea Campionatului mondial.

Celălalt pilot al echipei Mercedes, germanul Nico Rosberg, plecat din pole position, a ratat startul și a terminat pe locul 4 în Marele Premiu disputat acasă, după australianul Daniel Ricciardo și olandezul Max Verstappe, ambii în monoposturi Red Bull cu motor Renault. Acest succes a propulsat echipa austriacă pe poziția secundă în clasamentul pe echipe.

Este a 49-a victorie a lui Hamilton în F1 și a patra la rând, după Spielberg, Silverstone și Budapesta. Și a 6-a în 7 curse, dacă adăugăm Monaco la sfârșitul lunii mai și Canada, în iunie. Singura dată când a câștigat Rosberg a fost la Baku.

Cele două monoposturi Ferrari conduse de Sebastian Vettel și Kimi Raikonnen au terminat pe 5, respect 6, fără să reușească să amestece în lupta pentru podium. O nouă decepție pentru Scuderie, ținând cont că urmează trei săptămâni de vacanță, următorul Mare Premiu, al Belgiei, urmând să aibă loc la sfârșitul lunii august.

Hamilton are acum 19 puncte avans în clasamentul mondial față de coechipierul său Nico Rosberg.