La Complexul Sportiv Raional din Orhei a avut loc prima etapă a Campionatului Moldovei la Karting din noul sezon.

Competiţia a fost organizată de Federaţia de automobilism din Moldova şi s-a desfăşurat la 5 categorii diferite.

Prima clasă a fost Naţional 60, la care au participat copii de la 6 ani.

De asemenea, au fost prezente clasele Naţional 125, Intercontinental C, Rotax Max Junior şi Rotax Max Senior.

La prima etapă a Campionatului Moldovei la Karting au participat 23 de concurenţi, dintre care 7 copii, 4 adolescenţi şi 12 maturi.

La turneu au luat startul loturi din Orhei, Chişinău, Ialoveni, Grigoriopol şi Tiraspol.

Scopurile esenţiale ale acestei competiţii au fost dezvoltarea kartingului în ţara noastră, promovarea siguranţei rutiere, dar şi implicarea tinerilor în sporturile cu motor.

Concurenţa în cadrul turneului a fost una aspră, multe karturi derapând  de pe traseu, moment în care mecanicii şi-au demonstrat din plin măiestria.

La finalul etapei a fost organizată ceremonia de premiere, iar învingătorilor li s-au oferit medalii şi premii de valoare.

Câştigător la clasa Rotax Max Junior a devenit Bajenco Mihail din Chişinău, care şi-a respectat statutul de favorit.

Pe prima poziţie a podiumului clasei Intercontinental C a ajuns pilotul Pescun Serghei.

Ocupantul locului 2 la clasa Intercontinental C 125, Fedorenco Denis, i-a mulţumit mecanicului la finalul cursei, acesta având un raport semnificativ în atingerea acestui rezultat.

În clasamentul echipelor, pe primul loc s-a clasat ’’Pilot’’, urmată de “Formula” şi ’’Poligon’’.

Următoarea etapă a Campionatului Moldovei de Karting va avea la Grigoriopol.

Competiţia este programată pentru 17 mai.