(VIDEO) EURO 2016: Portugalia se califică în finală. Ronaldo egalează un record istoric

Portugalia este prima finalistă a Campionatului European de fotbal, după ce a învins, miercuri, scor 2:0, în semifinale, selecționata Țării Galilor.

Portugalia a dominat meciul de la Lyon, de la galezi simțindu-se lipsa mijlocașului Aaron Ramsey, unul dintre cei mai importanți jucători ai lui Chris Coleman la acest turneu final.

Prima repriză a fost una echilibrată, doar Ronaldo și Bale creându-și câte o ocazie importantă la cele două porți.

Soarta meciului s-a decis în primele 10 minute ale reprizei secunde, atunci când lusitanii au marcat de două ori, prin Ronaldo și Nani. A fost al 9-lea gol al lui Ronaldo la Campionatele Europene, el egalându-l pe recordmenul all-time al competiției, francezul Michel Platini.

Au urmat 40 de minute în care Țara Galilor a încercat să se apropie periculos de poarta lui Rui Patricio, însă fără prea mult succes.

Scor final 2:0, iar Portugalia se califică a doua oară într-o finală de European în 12 ani.