(VIDEO) EURO 2016: Irlanda bate Italia și merge în optimi. Belgia se califică și ea

Irlanda a oferit una dintre surprizele plăcute ale ultimei etape din faza grupelor Campionatului European de fotbal, învingând Italia și calificându-se în optimii.

Elevii lui Martin O’Neal au profitat de faptul că Antonio Conte a trimis un 11 experimental al Italiei și a dominat partida de la Lille, impunându-se cu scorul de 1:0. Singurul gol al meciului a fost marcat de Brady, în minutul 85.

În celălalt meci al grupei, Suedia a jucat spectaculos cu Belgia, dar nu a reușit să înscrie și să se califice în faza următoare. Nainggolan, în minutul 84, cu un șut excepțional, a adus victoria Belgiei și a asigurat calificarea echipei în optimi de pe poziția secundă, punând totodată capăt carierei lui Zlatan Ibrahimovic la echipa națională.

În urma acestor rezultate s-a stabilit și clasamentul echipelor de pe locul 3, Albania și Turcia fiind eliminate din competiție.