(VIDEO) EURO 2016: Ungaria învinge Austria și furnizează cea mai mare surpriză a competiției

Surpriză mare marți, la Bordeaux, acolo unde Ungaria a învins Austria cu 2:0, în urma unui meci plin cu evenimente.

Austriecii porneau mari favoriți în fața ungurilor, prin prisma parcursului excelent din preliminarii, dar și a clasării mult mai bune în clasamentul FIFA.

Lucrurile păreau să stea și pe teren la fel ca pe hârtie, Austria începând mult mai bine meciul și având o bară chiar din primul minut, prin marea vedetă Alaba. Până la pauză austriecii au mai ratat două mari ocazii, fără a se modifica însă tabela.

Repriza secundă a fost începută mai bine de maghiari, care au și fructificat în minutul 62, prin Szalai. Peste 4 minute Dragovic a fost eliminat pentru al doilea galben, iar în minutul 87 Stieber a adus victoria maghiarilor, prezenți la un turneu final european în premieră după 1972.

În vârstă de 40 de ani, portarul maghiar Gabor Kiraly, care a fost titular, a devenit cel mai vârstnic fotbalist ce evoluează la un european.