Echipa pregătită de sârbul Dusan Ivkovic a câştigat partida cu Real Madrid, datorită unui coş marcat în ultima secundă.

Realul şi-a creat un avantaj de cinci puncte după primele 10 minute, dar gazdele au revenit. Încurajaţi de peste 9000 de fani, turcii au trecut la conducere în ultimul sfert, cu 56-46.

Finalul a fost electrizant. Cu opt secunde înainte de final, Jaycee Carroll a reuşit o aruncare perfectă de la mare distanţă şi a restabilit egalitatea. Chiar şi aşa, Anadolu Efes a avut timp să dea lovitura.În ultima secundă americanul Matt Janning a adus nebunia în tribune, marcînd un coş superb de 3 puncte.

După acest rezultat scorul general a devenit 2-1 pentru Real, iar turcii rămân în cărţile calificării.

Într-o altă partidă, grecii de la Olympiakos au câştigat cu emoţii cel de al treilea joc cu Barcelona, scor 73-71.

La pauza mare, grecii au plecat cu un avantaj de opt puncte, 44-36.

Catalanii au revenit puternic în sfertul al treilea, încheiat 60-59 şi le-au dat emoţii mari grecilor pe ultima sută de metri. Printezis a fost MVP-ul partidei cu 19 reuşite, urmat de Spanoulis, cu 15.

După această victorie, Olympiakos conduce la general cu 2-1 şi mai are nevoie de o victorie pentru a obţine biletul de calificare în Final Four-ul competiţiei.