(VIDEO) EURO 2016: Zlatan, magistral în ultimul meci de pregătire pentru Suedia și Țara Galilor

Suedia a învins duminică, pe Friends Arena din Solna, scor 3:0, pe Țara Galilor, în ultimul meci de pregătire al celor două țări înainte de Campionatul European din Franța.

Chiar dacă nu a marcat, eroul meciului a fost Zlatan Ibrahimovic, omul care a creat faza prin care nordicii au deschis scorul. După un atac al galezilor, el a primit o minge lungă la mijlocul terenului, a preluat frumos printre doi adversari și a sprintat pe stânga. A încetinit când a pătruns în careu, pentru a aștepta sprijinul colegilor săi, apoi a pasat pe jos pentru Emil Forsberg, venit în mare viteză.

Colegul său din atac a preluat și a șutat de la circa 18 metri, trimițând mingea chiar la rădăcina barei porții apărate de Hennessey, cu 5 minute înainte de pauză.

În repriza secundă, pentru suedezi au mai marcat Lustig (57) și Guidetti (87), stabilind scorul final al unui meci în care vedeta galezilor, Gareth Bale, a intrat pe teren în minutul 64.