(VIDEO) Atletico Madrid, în finala Ligii Campionilor după un meci excepțional

Atletico Madrid s-a calificat marți în finala Ligii Campionilor, după un retur plin de dramatism la Munchen, în fața campioanei Germaniei Bayern.

Meciul, care pornea de la 1:0 în tur pentru spanioli, a fost dominat copios de gazde, care au și deschis scorul în minutul 31, prin Xabi Alonso. Soarta meciului putea fi scrisă trei minute mai târziu, când Muller a ratat un penalty acordat destul de ușor.

Griezmann a egalat în minutul 54, practic la prima ocazie mare a oaspeților, survenită în urma unui contraatac.

Lewandowski a reaprins speranțele bavarezilor în minutul 74, reluând cu capul din apropiere o recentrare a lui Vidal. Spaniolii au ratat și ei în minutul 84 un penalty, prin Torres, în urma unui fault asupra aceluiași jucător, dar comis în afara careului.

Au urmat 10 minute pline de dramatism, dar nimic nu s-a schimbat pe tabelă, iar Atletico așteaptă semifinala de miercuri, pentru a-și afla adversara din finală, dintre Real Madrid și Manchester City.