(VIDEO) Europa League: Liverpool se califică în semifinale după o revenire incredibilă

FC Liverpool s-a calificat joi în semifinalele UEFA Europa League, în urma unui meci incredibil împotriva celor de la Borussia Dortmund, pe Anfield Road, cu 7 goluri marcate.

Meciul de pe Anfield începea de la 1:1, dar după doar 9 minute de joc Dortmund părea să-și fi asigurat calificarea, având 2:0, în urma reușitelor lui Mkhitaryan (5) și Aubameyang (9).

Liverpool a avut însă o repriză secundă incredibilă, reușind să reducă din handicap în minutul 47, prin Origi.

Reus a făcut 3:1 în minutul 57, iar șansele lui Liverpool la calificare păreau tot mai mici. Au urmat însă 30 de minute incredibile, în care „cormoranii” au marcat de trei ori și au furnizat cea mai spectaculoasă calificare din fotbalul european în acest sezon.

Coutinho (66), Sakho (78) și Lovren (90) au marcat pentru echipa lui Jurgen Klopp, aducând în memoria fanilor revenirea de senzația din finala de la Istanbul, cu AC Milan.