După ce a eliminat-o din competiţie pe HCM Baia Mare, Dinamo Sinara-Volgograd se va lupta cu Larvik pentru un loc în finală, în timp ce echipa Cristinei Neagu, Buducnost, o va întâlni pe Vardar Skopje, din Macedonia.

Larvik şi Dinamo Volgograd s-au înfruntat de nouă ori în Liga Campionilor, iar scandinavele au un raport de 7-2 la victorii.

Vardar, echipa care a eliminat-o pe Gyor în sferturi, caută revanşa după înfrângerea din sezonul trecut, din aceeaşi fază a competiţiei, când Buducnost s-a calificat în finală după prelungiri, scor 22-20.

Larvik a câştigat trofeul în urmă cu 4 ani, în timp ce Buducnost l-a cucerit în 2012. Anul trecut, formaţia din Muntenegru a pierdut finala în faţa celor de la Gyor, 21-27.

Vardar şi Buducnost au fost adversare în prima fază a grupelor. Buducnost a câştigat pe teren propriu, 23-17, terminând în final pe primul loc, în timp ce în retur scorul a fost egal, 24-24.