Moment istoric: Buffon a depăşit recordul all-time de minute consecutive fără gol în Serie A

Gianluigi Buffon a depăşit, în derby della Mole, contra lui Torino, recordul all-time de minute fără gol primit în campionat. Precedenta bornă îi aparţinea lui Sebastiano Rossi de mai bine de 20 de ani.

Fără îndoială unul dintre cei mai buni goalkeeperi din istorie, Buffon a depăşit în această după-amiază un record despre care mulţi specialişti credeau că va dăinui pentru mulţi ani de acum înainte.

După 1-0 cu Sassuolo, etapa trecută, goalkeeper-ul „Bătrânei Doamne” se afla la numai patru minute distanţă de doborârea recordului lui Rossi, legendarul portar al lui Milan reuşind în anii ’90 să menţină poarta intactă preţ de 929 de minute. Gigi bătuse runda anterioară recordul lui Zoff, astfel că în minutul 5 al partidei cu Torino de azi a bifat şi recordul all-time. Ultima oară când Buffon scosese balonul din propria poartă în Serie A s-a întâmplat în meciul cu Sampdoria, din deplasare, la începutul anului. Pe 10 ianuarie, Juve se impunea cu 2-1 la Sampdoria, pentru gazde marcând Cassano în minutul 64. De atunci, în 10 partide consecutive, torinezii nu au mai primit gol.

E cel mai bun portar din toate timpurile. Nimeni nu a avut continuitatea lui Buffon de-a lungul a peste 20 de ani„, l-a gratulat fostul său coechipier David Trezeguet înainte de meci, pentru ca selecţionerul Italiei, Antonio Conte, să aibă la rândul lui o declaraţie măgulitoare la adresa lui Gigi: „Mi-e foarte greu să îmi găsesc cuvintele pentru a îl descrie pe Buffon sau pentru a explica de ce este un fotbalist atât de mare„.