La fel ca şi la ultima partidă de acasă, cu Atletico în Cupă, "galacticii" au fost din nou vulnerabili în primul minut şi au luat gol după doar 36 de secunde, de la Aritz Elustondo.

Trupa lui Ancelotti a egalat însă imediat prin James Rodriguez, care a bifat al şaptelea gol al sezonului.

Cu opt minute înainte de pauză, Real a trecut în avantaj, în urma unei prelungite acţiuni de atac finalizată de Sergio Ramos.

Repriza secundă i-a aparţinut lui Karim Benzema. Francezul a reuşit o dublă de senzaţie.

Mai întâi, a punctat în minutul 51, apoi a venit bijuteria serii - un şut perfect la vinclu, prin care a ajuns la 6 goluri în patru meciuri împotriva grupării din San Sebastian.

După 4-1 cu Sociedad, "galacticii" vor disputa restanţa cu Sevilla, miercuri, de la 21:45.