Naţionala Muntenegrului a pierdut la "masa verde" (0-3) partida cu Rusia, desfăşurată pe 27 martie, la Podgorica, în cadrul preliminariilor Campionatului European din 2016.

De asemenea, naţionala Muntenegrului va juca fără spectatori în ultimele două partide de pe teren propriu din preliminarii, cele cu Liechtenstein şi Austria. Forul european a amendat şi federaţia de fotbal din Rusia cu 25.000 de euro, din cauza suporterilor care au afişat în tribune mai multe mesaje politice şi steaguri.

Partida dintre Muntenegru şi Rusia a fost suspendată definitiv în minutul 66. Iniţial, meciul a fost întrerupt pentru o jumătate de oră după ce portarul oaspeţilor, Igor Akinfeev, a fost lovit în cap de o torţă aruncată de suporterii formaţiei gazdă în chiar primul minut de joc.

Akinfeev, rănit serios, a fost transportat pe o targă în afara terenului.

Selecţionata Moldovei este ultima în această grupă, chiar şi în spatele celor din Liechtenstein.