(VIDEO) Bayern Munchen, campionă detașată de toamnă

Bayern Munchen a încheiat prima parte a campionatului Germaniei de fotbal cu o victorie în deplasarea de la Hannover. Bavarezii au profitat de înfrângerea lui Dortmund de la Koln și încheie sezonul de toamnă cu o diferența confortabilă de puncte, pe prima poziție a clasamentului.

Bayern a avut parte de o deplasare grea la Hanovra, rezolvată de un gol din penalty, marcat de Muller, în urma unei faze construite de către Coman.

Dortmund a ratat șansa de a păstra distanța de 5 puncte față de Bayern, pierzând în deplasarea de la Koln, scor 1:2. Papastathopoulos a deschis scorul pentru oaspeți, în minutul 18, dar gazdele au întors soarta meciului în ultimele 10 minute, prin Zoller și Modeste.

Bayern conduce după 17 etape, cu 46 de puncte, urmată de Dortmund, cu 38 și Hertha, care are 29 de puncte la activ.