(VIDEO) Faza zilei în Germania; Ce truc a folosit un portar pentru a apăra un penalty

Un portar din Germania a reușit faza zilei la un penalty al adversarilor. Marwin Hitz, goalkeeper-ul elvețian al lui Augsburg, a salvat victoria echipei sale pe terenul lui FC Koln, după ce și-a făcut un adversar să rateze o lovitură de la 11 metri.

În minutul 58, când scorul era 0-0, arbitrul a dictat penalty pentru gazdele din Koln. Profitând de momentul de întrerupere și de faptul că doi colegi ai săi îl țineau de vorbă pe central, portarul Hitz a stricat gazonul din jurul punctului cu var, cu ajutorul crampoanelor.

Modeste a executat lovitura de la 11 metri, dar a alunecat și nu a putut trimite ideal. Hitz a ghicit și colțul și a reușit să îi respingă șutul, păstrând imaculată poarta oaspeților.

Augsburg a câștigat, în cele din urmă, cu scorul de 1-0, grație unui gol marcat de Bobadilla, în minutul 64.