(VIDEO) Messi a sărbătorit cu gol meciul 600 al carierei; Victorie la scor a Barcelonei cu Sociedad

FC Barcelona şi-a consolidat primul loc în La Liga, după ce a câştigat cu 4-0 meciul de pe teren propriu cu Real Sociedad. Cele trei staruri din atacul catalanilor – Neymar, Luis Suarez şi Leo Messi – au reuşit din nou să înscrie, brazilianul fiind autorul unei duble.

Pentru Messi a fost meciul 600 al carierei, astfel că golul său din prelungirile partidei, care a stabilit scorul final, a fost cu atât mai important.

Colegii argentinianului au încercat să-i ofere şansa de a marca pe tot parcursul reprizei secunde, când Messi a ratat mai multe ocazii mari. Decarul campioanei Europei a avut şi o bară în ultimele minute ale întâlnirii.

În cele din urmă, vedeta echipei lui Luis Enrique a trimis mingea în poartă în primul minut al prelungirilor, după o fază construită de Neymar.

În urma acestui succes, Barcelona a ajuns la 33 de puncte în 13 etape, fiind lider în Primera, la 4 puncte în fața ocupantei poziției secunde – Atletico Madrid.