(VIDEO) Surpriză mare în Anglia; Leicester este noul lider

Leicester City este noul lider în prima ligă engleză de fotbal, în urma victoriei de sâmbătă, scor 3:0, în deplasarea de la Newcastle.

Vardy (45), Ulloa (62) și Okazaki (83) au semnat victoria echipei antrenate de Claudio Ranieri.

Leicester a preluat conducerea în Premier League profitând de înfrângerea lui Arsenal, scor 1:2, în deplasarea cu West Bromwich Albion. Giroud a deschis scorul pentru oaspeți, în minutul 28, dar gazdele au întors scorul încă până la pauză, în urma golului înscris de Morrison (35) și a autogolului lui Arteta (40).

Astfel, Leicester a preluat conducerea Premier League. Echipa lui Ranieri poate fi depășită la finalul etapei a 13-a doar de Manchester City, dacă „cetățenii” se vor impune în meciul cu Liverpool.