Halep, numărul doi mondial, nu a reuşit să depăşească acest veritabil complex Maria Şarapova, în faţa căreia a pierdut toate cele şase meciuri disputate în carieră.

Sportiva noastră, după 6-0, 6-3 cu italianca Flavia Pennetta în meciul de debut, s-a recunoscut învinsă în faţa rusoaicei după o oră şi 54 de minute de joc. Şarapova, care a învins-o pe Agnieszka Radwanska în trei seturi, este cu un pas în semifinale, graţie celor două victorii înregistrate.

Confruntări directe Simona Halep - Maria Şarapova 0-6

1. Şarapova - Halep 6-4, 6-4 (2015, Turneul Campioanelor, grupe)
2. Şarapova - Halep 3-6, 6-4, 6-4 (2014, Cincinnati, sferturi)
3. Şarapova - Halep 6-4, 6-7, 6-4 (2014, Roland Garros, finală)
4. Şarapova - Halep 1-6, 6-2, 6-3 (2014, Madrid, finală)
5. Şarapova - Halep 7-5, 7-5 (2012, Beijing, primul tur)
6. Şarapova - Halep 6-3, 6-4 (2012, Indian Wells, turul III)

Situaţia în grupe la Turneul Campioanelor, după meciurile de marţi:

În ultima partidă din Grupa Roşie, Simona Halep o va întâlni pe Agnieszka Radwanska, joi, la o oră ce va fi anunţată ulterior.

Situaţia între Halep şi Radwanska este una egală, fiecare având patru victorii. Poloneza s-a impus în 2011 în turul al treilea la Australian Open, cu 6-1, 6-2, în 2012 în finala de la Bruxelles, cu 7-5, 6-0, în 2013 în semifinale la Auckland, cu 6-3, 6-1, şi în 2014 în semifinale la Indian Wells, cu 6-3, 6-4. Simona a învins în turul al doilea la Roma, în 2013, cu 6-7 (2), 6-1, 6-2, de două ori în 2014, la Doha, tot în semifinale, 7-5, 6-2, şi la Singapore, în semifinale, cu 6-2, 6-2, şi anul acesta la Toronto, cu 0-6, 6-3, 6-1 în sferturi.

Halep şi-a asigurat un cec de 283.000 dolari şi 300 de puncte WTA. Turneul de la Singapore se desfăşoară în perioada 25 octombrie - 1 noiembrie.