Revelaţia acestui sezon din Divizia Naţională, Roman Şumchin, a ajuns la o nouă performanţă.

Atacantul celor de la Petrocub Hânceşti a fost convocat, în premieră, la naţionala Moldovei.

Acesta va fi în lotul tricolorilor în ultimele partide din cadrul preliminariilor Euro 2016, cu Rusia şi Suedia.

În primele 10 etape din campionatul intern, Şumchin a marcat 4 goluri, cu două mai puţin decât golgheterul Rui Miguel.

La naţionala Moldovei, Şumchin a fost convocat alături de colegul său de la Petrocub, Vlad Ambros.

Roman Şumchin a recunoscut că a rămas surprins de convocarea la naţională.

ROMAN ŞUMCHIN (Moldova)
Nu m-am aşteptat. M-a sunat antrenorul cu o zi înainte de reunirea lotului şi mi-a zis că trebuie să reuşesc să ajung la timp. Am reuşit la antrenament. Cu colegii de echipă am făcut de asemenea cunoştinţă. Coechipierii înţeleg că sunt tânăr, nu pun presiune. Mă susţin şi îmi oferă sfaturi utile. Ar fi bine să joc măcar 3-5 minute cu Rusia. În acest timp mă voi strădui pe teren.

Un alt jucător convocat, după o perioadă de timp, este fundaşul lui Sheriff Tiraspol, Maxim Potârniche.

Jucătorul „galben-negrilor” speră în susţinerea publicului în partida cu elevii lui Leonid Sluţki.

MAXIM POTÎRNICHE (Moldova)
Alte surprize din lotul convocat de Stoica sunt Sergiu Istrati de la Saxan, Eugen Celeadnic de la Academia dar şi Vitalie Bordian, care revine după o pauză îndelungată la naţională.

Partida dintre Moldova şi Rusia se va juca pe 9 octombrie, la stadionul Zimbru, cu începere de la ora 21:45.