Acesta a fost primul meci pe care jucătoarea din Rusia l-a jucat din iulie încoace, după turneul de la Wimbledon, la care a ajuns în semifinale. Ea nu a mai jucat de atunci din cauza unei accidentări la piciorul drept. Acum, Şarapova a acuzat dureri la încheietura mâinii stângi şi a cerut intervenţia fizioterapeutului, la scorul de 1-0 în favoarea ei, în decisiv.

În următoarea pauză, Şarapova a decis să se retragă de pe teren, când conducea cu scorul de 2-1, după două ore şi 43 de minute de joc.

Anul trecut, Şarapova a fost eliminată în optimi, la prima ediţie a Wuhan Open.

În China, principala favorită este Simona Halep, locul 2 WTA. Românca va evolua, marţi, împotriva rusoaicei Anastasia Pavliucenkova, locul 32 WTA, în turul doi. Meciul va începe în jurul orei 15:30. Monica Niculescu va juca la rândul ei marţi în turul secund, contra ibericei Carla Suarez Navarro. Partida va debuta în jurul orei 8:00.