A început această încercare la Roma, scor 1-1, pe Olimpico, unde s-a dovedit însă că portarul Ter Stegen n-a învăţat nimic din dubla cu Athletic Bilbao, din Supercupa Spaniei. Germanul a luat gol de la centrul terenului şi în capitala Italiei.

Luis Suarez a deschis scorul în minutul 21 în meciul de pe Olimpico, primul din faza grupelor în noua ediţie, dar zece minute mai târziu Alessandro Florenzi a marcat poate cel mai important gol al carierei.

Jucătorul în vârstă de 24 de ani a recuperat o minge la 80 de metri de poarta Barcelonei, a înaintat şi a pătruns în banda dreaptă dincolo de centrul terenului şi a trimis apoi peste Ter Stegen, ieşit din poartă, mingea lovind bara şi oprindu-se în plasă.

În prima manşă a Supercupei Spaniei, cu Bilbao, germanul a încasat un gol de la mijlocul terenului, de la Mikel San Jose.