(foto, video) Aur pentru Republica Moldova! Canotorul Serghei Tarnovschi a devenit campion mondial

serghei

Canotorul Serghei Tarnovschi a devenit campion mondial după ce a reușit să cucerească medalia de aur la distanța 5 000 m la Campionatul Mondial de canoe care se desfășoară în Canada în aceste zile.

Sportivul care ne reprezintă țara a reușit performanța în 23 de minute, 37 de secunde și 85 de sutimi de secundă. Argintul a fost cucerit de Cuba, iar bronzul de Germania.

Vedeți mai jos secvență din proba sportivului.

Serghei Tarnovschi este un canoist moldovean de origine ucraineană. A fost neturalizat de Republica Moldova în anul 2013. Anul trecut, sportivul a reușit să câștige bronzul pentru Moldova la Jocurile Olimpice.

Campionatul Mondial de canoe sprint se desfășoară în orașul Halifax din Canada și s-a încheiat astăzi, 7 august. E de menționat că la campionat s-a evidențiat și duetul Daniela Cociu – Maria Olărașu din Moldova, care a ajuns în top 10. De asemenea, la băieți, duetul Serghei și Oleg Tarnovschi a ocupat poziția a 10-a pe distanța 500 metri.