O nouă ediție a campionatului național de atletism: Sportivii care au obținut performanțe remarcabile

Stadionul Dinamo a găzduit o nouă ediție a campionatului național la atletism. Liderii Andrian Mardare, Zalina Marghieva, Serghei Marghiev, Dimitriana Bezede s-au impus în concursurile la care au evoluat. La aruncarea suliței pe primul loc s-a clasat Andrian Mardare cu rezultatul 82,05 metri, în timp ce la femei a învins junioara Ana-Maria Eremeia, cu 38,40.

Dimitriana Bezede a câștigat medalia de aur atât la aruncarea greutății (18,11), cât și la aruncarea discului (52.42). La masculin, la aceste două probe s-a impus Alexandr Mazur din Camenca. Două titluri le-a obținut și Anna Berghii, care a ajuns prima la linia de final, la proba 400 metri cu un rezultat de 56.76 sec. și la proba 200 metri – 25.17 sec. Iar Vadim Doscalov s-a remarcat la lungime (7.39) și triplusalt (14.65).

Aruncarea ciocanului îi are tradițional ca protagoniști pe cei din familia olimpică Marghiev: Zalina la femei – 72,62 și Serghei la bărbați – 77,90. Maxim Răileanu a triumfat la 5000 metri cu rezulatul 14.15,88, iar Diana Podoleanu la 100 metri (12.21).