Trei boxeri moldoveni s-au întors acasă cu medalii de la europeanul desfășurat în orașul Sofia, Bulgaria

box

Comitetul Național Olimpic și Sportiv al Republicii Moldova a anunțat că trei boxeri din țara noastră au obținut medalii la europeanul desfășurate în Bulgaria, orașul Sofia.

Potrivit comitetului, boxerul din Tiraspol Ianuș Caravan a devenit vicecampion european printre tineri. Acesta a obținut trei victorii la categoria de greutate 63,5 kilograme împreună cu elvețianul Simon Meyer, grecul Kosturos Panagia și letonul Renat Sarovs, dar a fost învins în finală de către georgianul Demur Karadjaya.

De asemenea, un alt pugilist din Tiraspol, Nicolai Burduja, a cucerit medalia de bronz la europeanul de la Sofia. Pe treaptă a treia a podiumului de premiere a urcat și Ilie Argatu originar din Comrat. Acesta a evoluat în categoria de greutate 51 de kilograme.

Reamintim că recent echipa națională sub 17 ani la polo pe apă din Republica Moldova a învins la turneul internațional Liga Națiunilor desfășurat la Brno, Republica Cehă.