Tenismenul moldovean Radu Albot a câștigat turneul Challenger de la Pau din Franța

Radu Albot a câștigat turneul Challenger de la Pau (Franța). În finală tenismenul moldovean l-a învins pe cehul Jiri Lehecka, scor 6-2, 7-6, potrivit Federației Naționale de Tenis din Republica Moldova.

În urma acestui succes, Radu Albot și-a asigurat un premiu de peste 12.000 de euro și 100 de puncte în clasamentul mondial.

Challenger de la Pau este un turneu profesionist de tenis jucat pe terenuri dure. În prezent, face parte din Turneul Challenger al Asociației Profesioniştilor de Tenis (ATP) și se desfășoară anual în Pau, Franța, din 2019.

Radu Albot este numărul 137 mondial și primul moldovean care la 27 iulie 2015 a intrat în TOP 100 ATP la simplu.

În acest an, Albot a devenit campion la dublu la turneul Challenger de la Istanbul, unde a jucat în pereche cu moldoveanul, Alexander Cozbinov.