Judocanul Denis Vieru a ocupat locul 5 la Grand Slam-ul de la Paris

Sportivul moldovean Denis Vieru a a ocupat locul 5 la Grand Slam-ul de la Paris, anunță Comitetul Național Olimpic din Republica Moldova.

El a început competiția cu victoria în fața francezului Robin Corrado, dar în runda următoare a cedat în fața mongolezului Erkhembayar Battogtokh.

În recalificări, Denis a dispus de spaniolul Adrian Nieto, dar în meciul pentru medalia de bronz a categoriei de greutate 66 kg a fost învins de francezul Walide Khyar, campion european în 2016.

La sfârșitul lunii septembrie, judocanul moldovean Denis Vieru a câștigat Grand Prix-ul de la Zagreb după ce a repurtat 4 victorii în categoria 66 kg, cu finlandezul Luukas Saha, sârbul Strahinja Buncic, spaniolul Daniel Perez Roman și rusul Abdula Abdulzhalilov.