Victor Ciobanu, luptător de stil greco-roman, s-a calificat în finala mondialului de la Oslo

after-dark-liam-wong-5

Victor Ciobanu (60 kg), luptător de stil greco-roman, s-a calificat pentru a doua oară în finala campionatului mondial.

La Oslo, elevul lui Mihai Cucul îl va întâlni în ultimul act pe Zholaman Sharshenbekov din Kârghâztan, luptător pe care l-a învins la Jocurile Olimpice de la Tokyo.

Până să ajungă în finală, Victor Ciobanu a fost condus în toate cele trei partide, dar a revenit spectaculos, cu ucraineanul Jora Abovian, rusul Stepan Mareanean și armeanul Gevorg Gharibean.

Campionatul Mondiale de Lupte se desfășoară în perioada 2-10 octombrie la Oslo, Norvegia. La competiție participă 800 de sportivi din peste 80 de țări.

Amintim că, Victor Ciobanu a ocupat locul 5 la Jocurile Olimpice din acest an, după ce a reușit să obțină două victorii. În lupta pentru medalia de bronz, sportivul a cedat în fața rusului Serghei Emelin.

Victor Ciobanu s-a născut pe 7 octombrie 1992 și este originar din satul Vărvăreuca, raionul Florești.