image
Sursa foto: Profimedia

Neymar, în cel mai slab punct al mandatului de la PSG! Statistici îngrijorătoare ale brazilianului

Neymar (29 de ani) traversează cea mai slabă perioadă de când este legitimat la Paris Saint-Germain, conform unei analize a publicației franceze RMC Sport.

Starul brazilian a jucat în șapte meciuri la PSG în acest sezon și a reușit un singur gol, din penalty, contra lui Olympique Lyon, în etapa a șasea din Ligue 1. La capitolul realizări se mai află două pase decisive, în duelurile de campionat cu Metz (2-1) și Montpellier (2-0).

Deși este doar începutul sezonului, statisticile lui Neymar sunt îngrijorătoare pentru clubul francez. Cu acel unic gol marcat în actuala stagiune, cel mai scump jucător din istoria fotbalului a ajuns să aibă o reușită la 592 de minute, spre deosebire de precedentele sezoane pe Parc des Princes - un gol la 97 de minute în sezonul 2017/2018, un gol la 99 de minute în sezonul 2018/2019, un gol la 119 minute în sezonul 2019/2020 și un gol la 144 de minute în 2020/2021.