Sheriff Tiraspol a învins echipa Șahtar Donețk în grupele Ligii Campionilor

Jmhhc2g9OGM0YzllMDQyZGVkNDkwZTQ2NWNhMzM2MDMyMjc2Mzk=.thumb

Moment istoric pentru fotbalul moldovenesc. Echipa de fotbal din Stânga Nistrului și actuala campioană a Moldovei, Sheriff Tiraspol, a învins în această seară, cu scorul de 2 la 0, formația Șahtar Donețk, vicecampioana Ucrainei în cadrul grupei D a Ligii Campionilor UEFA, ediția 2021/2022.

Sheriff a deschis scorul în minutul 16 prin Adama Traoré, iar în minutul 62, Momo Yansané, din pasa lui Cristiano, a făcut 2-0.

Meciul s-a jucat la Tiraspol.

În sezonul acesta, Sheriff Tiraspol s-a calificat, în premieră pentru o echipă din campionatul moldovenesc, în grupele celei mai importante competiții europene intercluburi – UEFA Champions League (Liga Campionilor UEFA).

Momentan, Sheriff se situează pe primul loc în grupă, deoarece Real Madrid, următoarea adversară din competiție, a marcat cu un gol mai puțin.