Sportivul moldovean Alexandrin Guțu a cucerit medalia de bronz la Campionatul Mondial pentru Juniori la lupte libere

gutu

Sportivul Alexandrin Guțu a cucerit medalia de bronz la Campionatul Mondial pentru Juniori la lupte libere. Tânărul a participat la categoria de 77 de kilograme.

Alexandrin l-a învins cu scorul de 9-0 pe georgianul Giorgi Shpetishvili.

Amintim că, în cadrul aceluiași turneu luptătoarea Irina Rîngaci a devenit campioană mondială printre tineret, după ce în finala categoriei de greutate 65 de kilograme a câștigat-o cu scorul 12-2 pe indiana Bhateri. În Rusia, Irina le-a mai învins pe americanca Alara Lea Boyd, bielorusa Yana Tretsiak și estoniana Viktoria Vesso.

Iar Mihaela Samoil a devenit vicecampioană mondială printre tineret la categoria de 53 de kilograme