Principală  —  Ştiri  —  Diverse   —   Luptătoarea Irina Rîngaci a devenit…

Luptătoarea Irina Rîngaci a devenit campioană mondială, iar Mihaela Samoil – vicecampioană mondială printre tineret

Luptătoarea Irina Rîngaci (19 ani) a devenit campioană mondială printre tineret, în timp ce Mihaela Samoil a fost învinsă în finală, cucerind medalia de argint.

Mihaela Samoil, antrenorul Andrei Chiperi și Irina Rîngaci

În finala categoriei de greutate 65 kg, Irina Rîngaci, eleva lui Andrei și Petru Chiperi a învins-o cu 12-2 pe o luptătoare din india.

La campionatul mondial din Rusia, Irina Rîngaci le-a mai învins pe americanca Alara Lea Boyd, bielorusa Yana Tretsiak și estoniana Viktoria Vesso.

La categoria 53 kg, Mihaela Samoil, o altă sportivă din R. Moldova, a devenit vicecampioană mondială printre tineret. În finală, ea a fost învinsă de suedeza Emma Jonna Malmgren.

În luna mai, curent, luptătoarea Irina Rîngaci a câștigat și Europenele destinate sportivilor sub 23 de ani, care a avut loc la Skopje, Macedonia de Nord, iar în aprilie Rîngaci a devenit campioană europeană la lupte printre senioare.